15 Mart 2013 Cuma

AK Parti İlçe Başkanı Belediyeden maaş aldı.


 
 AK Parti İlçe Başkanı Belediyeden maaş aldı.
ODAG Gazetesi Pazar Kahvaltıları’nda Mehmet Emin Güzbey ve Ömer Mazi’nin konuğu olan Sandıklı Belediye Başkanı İsmail Elibol, özel ve siyasi hayatıyla ilgili çarpıcı açıklamalar kaldığı yerden devam ediyor. Afyon’un en büyük ilçesi olan Sandıklı’da en genç belediye başkanı olan İsmail Elibol, ilk döneminde geçmiş döneme ait borçların faturaları nedeniyle zor bir süreç yaşadı. Her şeye rağmen ayakta kalmayı başaran Başkan İsmail Elibol, bir yandan borç öderken diğer yandan Sandıklı’ya yatırım yapmaya çalışıyor.

Zaman zaman kendi partisi ile bile ters düşerken yoluna emin adımlarla devam eden Elibol, nasıl belediye başkanı oldu? Ne kadar borç bekliyordu? Ne kadar borç çıktı?, kendisinin başarısız olması için hangi MHP’liler Sandıklı’da çalışıyor? AK Partinin anketinden nasıl birinci çıktı? Tüm bu soruların cevabı bu yazıda bulacaksınız.

Sizin aday olmanızı istemeyen bir tek Mustafa Bağtuğ’muydu. Başkaları da var mıydı?. 
İ.Elibol, Kendi partim içinden bir tek Mustafa Baştuğ ve ona yakın olanlar. Onun dışında başkası yok. Onun amacı beni olmamaya ikna edip kendisi genel merkeze Sandıklı ben olmadan kazanılmaz. Burada bir tek benim sözüm geçer havasında. O nedenle herkesin içinde bana aday ol dedi. Ama kapalı kapılar arkasında olmamam için çok baskı yaptı. Yeniden kendisi başkan olmak istiyordu. Bir kere benim aday olmam Mustafa Baştuğ ve Mustafa Özpınar’ın siyasi hayatını tamamen bitirdi. Onlar artık Sandıklı da siyaset yapamazlar. Sandıklı halkı görevden düşürdüğü insana bir daha görev vermez. Sandıklılı birinin bir yere gelmesi için parti gözetmez, ama görevden düşürdüğünü bir daha denemez. Bilinçli ve sağduyulu bir halktır Sandıklı insanı.

Sandıklı Belediye Başkanlığı için nasıl bir çalışma yaptınız? Kimler çalıştı?
İ.Elibol, Bana başkan olmam için baskı yapan 40 kişiden 39 kişisi benim için çalıştı. Benim arkadaş guruplarım, annem ve eşim en az benim kadar çalıştılar. Annem ve Eşim neredeyse girmedikleri ev kalmadı. Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın var derler. Benim arkamda iki kadın vardı. Onların hakkını hiç ödeyemem. Daha önce dediğim gibi Annem tam bir Osmanlı kadını. Onun sadece kendi çevresinden en az 3 bin oy çıkar. Sandıklı farklı bir yer. Sandıklı’da oylar sadece partiye verilmez. Başkan adayı ve kişiye de en az parti kadar oy çıkar. Ben Belediye Başkanı olurken aldığım oyların bir kısmı elbette partime aitti. Ama benim şahsi oylarım ve bana destek olan her görüşten arkadaş gurubunun katkılarını göz ardı edilmesine asla izin vermem. Belediye Başkanlı adaylık süreci bir ekip işi. Ekibinizi iyi kuramazsanız en kolay seçim bile kabus olur.
MHP Elibol ismi ile kazandı
Sandıklı’da seçimi kazanan MHP miydi. Bunda Elibol isminin bir rolü oldu mu?
İ.Elibol, Ben İsmail Elibol olarak Partimi seviyorum, sayıyorum. MHP benim için bir yaşam biçimi. Ona gönül vermiş bir insanım. Ancak burada şunu kesinlikle altını çizmek zorundayım. Biz Sandıklı’da sadece parti ile kazanmadık. Elibol ismi ile kazandık. Bunun için fazla bir şey söylemeye gerek yok. 2004 belediye başkanlığı seçimlerine bir bakılsın. 2009 benim kazandığım seçimlere bakılsın bir de 2011 seçiminde alınan MHP oylarına bir bakılsın. Sandıklar her şeyi ortaya koyuyor. Birde şunu anlamış değilim. İsmail Elibol MHP sayesinde bir yerlere geldi deniliyor. Bunlar hoş şeyler değil. Önemli olan İsmail Elibol MHP’ye ne kattı. Ne kazandırdı. Ona bakmak lazım. Elibol ismi MHP’den öncede vardı.

Başkan seçildikten sonra nasıl bir tablo ile karşılaştınız? Borç ne kadar bekliyordunuz? 
İ.Elibol, Seçimi kazanmak için çok çalıştık. 2004 seçimlerinde MHP’nin Sandıklı’dan aldığı oy 4 bin 811 idi. AK Parti ise 7 bin 257 oy almıştı. 3 bin 500 oy fark vardı. Biz bu farklı kapatmak için çok çalışmamız gerekiyordu. AK Partiler iki çalıştıysa biz dört çalıştık. Sandıklar açılmaya başladığında AK Parti bir önceki seçime oranla oylarını 250’nin üzerinde arttırmıştı. Bizim oylarımızı tam 3 bin 161 kişi artırarak birinci olarak seçimi kazandık. Sandıklı’da neredeyse MHP oylarını ikiye katlamıştık. Sandıklı halkının bana gösterdiği bu ilgi ve destekleri için Allah onlardan bin kere razı olsun. Ben bir önceki dönemde Belediye Meclis Üyesi olmama rağmen belediyenin ne kadar borcu olduğunu bilmiyorduk. Başkan borç hakkında hiçbir zaman bize bilgi vermiyordu. Ben kendi kafamdan 50 trilyon civarında bir borç bekliyorum. Kendimi buna göre hazırladım. Başkanlık koltuğuna oturduktan sonra getirin bakalım nedir belediyenin borçları dedik. Önümüze gelen tablo açıkçası beklediğimden daha iyi durumdaydı. Ben 50 trilyon borç beklerken Sandıklı Belediyesinin borcu 33 trilyon liraydı. Sağ olsun başkan arkadaşımız kendi döneminde yaptığı tüm çalışmaların borçlarını 5 yıl sonra ödenecek şekilde ayarlamış. Kendi döneminde yapılan hiçbir şeyin parasını ödemeden yapmış. Ben Sandıklı Belediye Başkanı İsmail Elibol olarak 4 yıl boyunca Mustafa Özpınar’ın borçlarını ödemekle uğraşıyorum. Ben 4 yılda tek kuruş borç yapmadım. Benden sonraki 5 yıla da sarkan bir borç yok. Biz esnaf adamız. Sanayici ve iş adamıyız. Gelirimizle giderimizi bir tutmayı iyi biliriz. 4 yılda bir taraftan borç ödeyip diğer taraftan yatırım yapmaya çalışıyorum.
Sandıklı iktidar nimetlerinden faydalanamadı
Sandıklı Belediyesi 5 yıl boyunca AK Partili Belediye Başkanı tarafından yönetildi. Her yerde denir Hükümet Partisi ol yatırım gelsin. 5 yılda Sandıklı İktidar partisine bağlı olmasına rağmen yeterince yatırım alamadı mı? Size sadece borç mu kaldı?  
İ.Elibol, Şunu bir kere açıkça söyleye bilirim, İktidar kimse belediyede o partiden olmalı tezi Afyon’da tam anlamıyla iflas etti. Bakın şimdi. 2004 seçimlerinde herkes böyle sanarak Sandıklı’da AK Partili Belediye Başkanı seçtiler. Dinarda AK Partili Belediye Başkanı Seçtiler Bolvadin’de AK Partili Belediye Başkanı seçtiler. Bu saydığım üç ilçe Afyon’un en büyük üç ilçesi. 5 yıl sonra Sandıklı, Dinar ve Bolvadin’in AK Partili Belediye Başkanları başarılı olsa. İktidar partisi buralara yatırım yapsa neden bu üç ilçede kaybettiler?. Bu üç ilçeyi İktidar partilerinin elinden kim aldı? MHP’li Belediye Başkanları. Biz İktidardan ola yatırım gelsin tezini yıktık. Sandıklı maalesef İktidar partisinin nimetlerinden faydalanamadı. Sandıklı’ya iktidar partisinden yatırım ve hizmet değil 33 trilyon borç kaldı.

İller bankası gelirleri belediyenin genel borçlarını karşılıyor mu?
İ.Elibol, Başkanlık koltuğuna oturunca, iş dünyasındaki gibi kendimize bir yol haritası yaptık. Dedim ki, iller bankasından her ay normal şartlarda 500 bin lira gelecek. Normalde olması gereken o civarda. Bende borçları buna göre planlıyorum. 500 bin liranın bir kısmı belediye harcamalarına, geri kalanı da borçlara yatacak. Bir ay sonra bir bakıyorum iller bankasından gelmesi gereken 500 bin lira 200 bine düşmüş. Tüm hesaplar ters. İşin başka bir garip yanını söyleyeyim. Bazı aylardan iller bankasından Sandıklı belediyesine gelen para sadece 17 bin lira oldu. Afyon’un en büyük ilçesi olan Sandıklı Belediyesine İller Bankasından sadece 17 bin lira geliyor. Bu ne kadar acı ve çaresiz bir durum biliyor musunuz. Ben sihirbaz değilim ki. 17 bin lira ile personel maaşlarını mı ödersiniz?, yatırım mı yaparsınız?, borç mu ödersiniz?  Benim seçilmemle, Sandıklı halkının tercihini benden yana kullanmakla Sandıklı halkı cezalandırılıyor. Ama kendi dönemlerinde 5 yıl belediye başkanının neden başarısız olduğu sorgulanmıyor. Neden sandıklı belediyesini borç batağına sürüklediği konuşulmuyor? AK Partiye niye oy vermediniz diye halkı cezalandırıyorlar. Oysa sandıklı halkı genel seçimlerde %60’ın üzerinde AK Partiye oy vermiş bir ilçe. AK Parti aslında kendine oy veren insanları cezalandırıyor.

Peki İsmail Elibol 4 yıl boyunca borç ödeyip yan gelip yatımı? Eldeki imkanlara göre bir yatırım yapma şansız görünmüyor?  
İ.Elibol, Birileri Sandıklı halkını cezalandırmaya çalışsa da benim Belediye Başkanı olarak aynı şeyi Sandıklı halkına yaşatmaya hakkım yok. Evet borç içindeyiz, gelirlerimize el konuluyor. Ama yinede beni Belediye Başkanı olarak seçen insanlara hizmet götürmek benim boynumun borcu. Halk beni seçtiyse benden mazeret duymak için seçmedi. Sandıklı halkı benden hizmet bekliyor. Ben bir yandan belediyenin borçlarını öderken diğer taraftan yatırım yapmak zorundayız. Hüdai kaplıcası kötü yönetiliyordu. Daha doğrusu yönetilemiyordu. Partilerin ve Belediye Başkanlarının çiftliği gibi olmuştu. İlk işimiz buranın kira yoluyla özelleştirmesini sağladık. Belediye olarak buradan hem para kazanmaya baldık, hem de yapılan tadilat ve yenileme ile 4 yıldızlı bir otel haline geldi. Sandıklı otogarı yetersizdi. Yeni bir otogar yaparak hizmete açtık. Sandıklı Antalya yolu kenarına iş yerleri yaparak burada yol ticareti yapmaya başladık. Sanjet bizim dönemimizde tarihinin en fazla yatırımı yapıldı. Ben tüm bu olumsuzluklara rağmen benden önceki 3 başkandan daha fazla yatırım yaptım. Benim Sandıklı halkı için yapmayacağım yok. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder